Austria
Austria leży w południowej części Środkowej Europy. Dwie trzecie obszaru kraju to góry. Wspaniałe widoki, szlaki narciarskie, możliwość uprawiania różnych sportów, czy uczestniczenie w wielu imprezach kulturalnych sprawiają, że Austrię co roku odwiedzają rzesze turystów. Świetnie przygotowane bazy narciarskie, trasy zjadowe, czy też koleje linowe i wyciągi czynią pobyt niezwykle przyjemnym.
Także latem nie można tu narzekać na nudę! Miejsce do odpoczynku znajdzie się przy basenach oraz nad brzegami rzek i jezior. Tradycyjne święta austriackie, takie jak Święto Czekolady i Święto Klusek, z całą pewnością dostarczą wielu wrażeń i sprawią, że nikt nie będzie się tutaj nudził. Nie zawiodą się też wielbiciele zwiedzania i zabytków. Na terenie Austrii znajduje się wiele sanktuariów, jedna z najwspanialszych katedr, Katedra Św. Stefana, pochodzi z XV wieku i została wybudowana w Wiedniu. Inne ważne miejsca to opactwo augusyńskie i statua Św. Floriana. Wiele cysterskich klasztorów funkcjonuje do dziś. Popularną atrakcją turystyczną jest także klasztor w Melk nad Dunajem . Austria słynie z tradycyjnych bali, które każdego roku, w czasie karnawału, odbywają się w różnych miejscach Wiednia. Austria jest niewielkim krajem, jednak od wieków szczyci się najwspanialszymi artystami. Najbardziej znani są urodzeni tu kompozytorzy, między innymi: Mozart, Haydn, Schubert czy Johann Strauss.
Atrakcje regionu
Tyrol
Na narciarzy w Tyrolu czeka ponad 70 ośrodków i 5,2 tys. kilometrów tras narciarskich o wszystkich stopniach trudności. Wygodny dostęp do stoków gwarantują doskonała infrastruktura i nowoczesne wyciągi. Na gości z Polski czekają atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi, różnorodne imprezy rozpoczynające i kończące sezon oraz słynne Apres Ski i pyszna tyrolska kuchnia. Zaletą Tyrolu jest jego położenie - dzięki dobrze rozwiniętej sieci autostrad do Tyrolu łatwo i szybko można się dostać przez Niemcy (autostrady są tam bezpłatne) lub Czechy i Austrię (10-dniowa winieta na Austrię kosztuje 8,50 euro). Osoby podróżujące samolotem korzystać mogą z połączeń do Innsbrucka (przez Wiedeń) lub do Monachium (szeroka oferta połączeń z całej Polski liniami LOT i Lufthansa). Z lotniska w Monachium łatwo można się dostać do każdej doliny w Tyrolu dzięki usługom transferowym firmy Four Seasons Travel. Przejazd w dwie strony z lotniska do Innsbrucka i z powrotem wygodną taksówką kosztuje 82 euro. Każdy z ponad 70 ośrodków narciarskich w Tyrolu gwarantuje doskonale przygotowane trasy narciarskie, pewność śniegu i doskonałą infrastrukturę. To, jaki ośrodek ostatecznie wybierzemy zależy od naszych dodatkowych oczekiwań - jeśli podróżujemy z dziećmi warto wybrać ośrodek, który specjalizuje się w goszczeniu najmłodszych. Mamy wtedy pewność, że na miejscu dzieciaki korzystać będą mogły z dodatkowych udogodnień na wyciągach, w restauracjach czy w szkółkach narciarskich i hotelach. Rodzinne ośrodki oferują również zniżki na karnety, szkółki narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu. Spośród wielu rodzinnych stacji warto zwrócić uwagę na Ski Juwel (Alpbachtal i Wildschönau), Serfaus-Fiss-Ladis, lodowiec Stubai, Nauders w regionie Tiroler Oberland czy stacje narciarskie w Tyrolu Wschdnim (Osttirol) lub w dolinie Zillertal (np. Zillertal Arena).
W ośrodkach takich, jak Ischgl, Mayrhofen czy Sölden fani dobrej zabawy, nocnego życia i zakupów na pewno nie będą rozczarowani. Miłośnicy sportowej jazdy na nartach mogą wybrać się do Serfaus-Fiss-Ladis, Ischgl czy SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental (wszystkie powyżej 200 km przygotowanych tras) lub na jeden z 5 Tyrolskich Lodowców (Pitztal, Kaunertal, Hintertux, Stubai czy Sölden). Kultowe stacje narciarskie jak Kitzbühel czy St. Anton am Arlberg ucieszą wszystkich narciarzy.
Pitztal
Pitztal (1680 - 3440 m n.p.m.). Najwyższy lodowiec Tyrolu już od 1983 roku zapewnia fanom sportów zimowych aktywny wypoczynek na najwyższym poziomie - w przenośni i dosłownie, ma bowiem 3440 metrów wysokości. Otwarta w zeszłym roku kolej Wildspitzbahn pozwala dotrzeć na wysokość 3440 metrów. W Austrii nie można już dotrzeć wyciągiem na większą wysokość. Szerokie stoki lodowca mają długość 37 kilometrów i 84 hektary powierzchni. W nowej, futurystycznej, skrzącej się w słońcu, srebrnej górnej stacji znajduje się najwyżej położona kawiarnia w Austrii Café 3440. Przeszklony panoramiczny taras zapewnia widok na wysokie na 3774 metry górskie szczyty i pięćdziesiąt otaczających trzytysięczników. W kawiarni Café 3440 na wysokości 3440 metrów wypić można filiżankę kawy, cukiernia na górnej stacji kolejki Gletscherexpress Österreichs serwuje deser Kaiserschmarrn i strudel Topfenstrudel. Tak przy okazji: na tej wysokości wcale nie jest łatwo przygotować dobry omlet cesarski.
Kaunertal
Kaunertal (1273 - 3108 m n.p.m.). Najmłodszy lodowiec Tyrolu określany jest mianem najmłodszego lodowca, ponieważ został otwarty dla narciarzy dopiero w latach 80-tych. Dziś znany jest wśród narciarzy i snowboardzistów jako niepowtarzalne miejsce w Alpach, zachwycające otaczającą, dziką przyrodą. Na rozległych, pokrytych śniegiem zboczach można spokojnie i bez stresu szusować na nartach. Duża przepustowość wyciągów zapewnia brak kolejek nawet w okresie największego natężenia ruchu turystycznego. Przyjazd na Kaunertal to gwarancja relaksującego urlopu zimowego.
Kolej Karlesjochbahn dociera na wysokość 3108 metrów. Z tarasu widokowego podziwiać można szczyty położone w 3 krajach - w Austrii, Szwajcarii i we Włoszech. Liczne trasy narciarskie prowadzą do okolicznych trzytysięczników, dodatkowo na freeriderów czeka 30 km wariantów zjazdów w dół doliny. Dla bezpieczeństwa narciarzy poruszających się poza wyznaczonymi trasami wzdłuż wariantu Weißseejoch ustawiono tablice: Check your Line.
Na lodowcu Kaunertal zadbano o udogodnienia dla niepełnosprawnych, za które już w sezonie letnim lodowiec otrzymał specjalne wyróżnienia. Także w sezonie zimowym lodowiec udostępnia swoje stoki dla osób na wózkach inwalidzkich, które mogą tu szusować na specjalnych wózkach narciarskich. Jazdy na nich można nauczyć się na organizowanych tu kursach. Zarówno restauracje, toalety jak i tarasy widokowe dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Miejsca parkingowe znajdują się na skraju tras narciarskich, samochodem można więc dojechać nieomal na sam stok.
Sölden
Sölden (1350 - 3340 m n.p.m.). Hot Spot Alp. W roku 2010 otwarto kolej Gaislachkoglbahn z trzema perfekcyjnie wkomponowanymi w otoczenie, transparentnymi budynkami stacji kolejki. W tym roku zakończone zostaną kolejne etapy rozbudowy: na górnej stacji na wysokości 3048 metrów otwarta zostanie nowoczesna restauracja. Za projekt odpowiedzialna jest ta sama grupa architektów, którzy zaprojektowali stację kolejki. Oba ich dzieła wyróżnia przezroczysta fasada z tworzywa sztucznego. Restauracja intryguje futurystycznym kształtem - przypomina kostkę. Goście mogą zająć jedno ze 130 miejsc wewnątrz lub 80 miejsc na tarasie, ponadto spragnionych słońca zaprasza drugi taras na dachu. Ta położona najwyżej w tym regionie restauracja gwarantuje wyjątkowe doznania kulinarne.
Stubai
Stubai (1000 - 3210 m n.p.m.). Najbardziej rodzinny lodowiec Austrii to największy region narciarski na lodowcu w Austrii, który oferuje 26 wyciągów i 35 tras narciarskich o łatwym, średnim i zaawansowanym stopniu trudności. Przewodnik ADAC uznał Stubai za najbardziej rodzinny ośrodek w Alpach. Aby utrzymać swoją pozycję, także w tym roku Stubai inwestuje w swoją infrastrukturę. Rozbudowano górną stację kolejki Gamsgarten na wysokości 2.620 metrów. Dzięki temu powiększony został taras samoobsługowej restauracji Zur Goldenen Gams (Pod Złotą Kozicą), powstał również pawilon, którego dach przy słonecznej pogodzie otwiera się do połowy, odsłaniając zapierający dech w piersiach widok.
BIG Family Funslope Eisjoch
Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalną trasę narciarską BIG Family Funslope Eisjoch z rampami, przeszkodami i skoczniami. (Dzieci poniżej dziesiątego roku życia w towarzystwie osoby dorosłej przez cały sezon mogą bezpłatnie korzystać z tutejszych wyciągów).
Daunhill
Najbardziej stromy stok Daunhill z nachylaniem do 60 procent, poczwórnym wyciągiem krzesełkowym i nową trasą Bildstöckljoch spodoba się doświadczonym narciarzom i zapewni im dawkę adrenaliny.
Hintertux
Hintertux (1.500 - 3.250 m). Jedyny całoroczny ośrodek narciarski Austrii jako pierwszy z lodowców został udostępniony narciarzom w 1968 roku. Do dziś jest to jedyny lodowiec, gdzie na nartach można jeździć także latem. W tym roku leżąca w sercu tego ośrodka narciarskiego restauracja Tuxer Fernerhaus (2.660m) przeszła kompletną metamorfozę. Poza samoobsługową restauracją powstał nowy lokal z obsługą kelnerską, kominkiem i wieloma panoramicznymi oknami z widokiem na dolinę Tux. Nie trzeba już wspinać się po schodach w butach narciarskich - wszędzie zostały one zastąpione przez schody ruchome. Urocza, samoobsługowa restauracja utrzymana w klimacie górskiej chaty została rozbudowana - poza 90 miejscami wewnątrz oferuje 60 miejsc na słonecznym tarasie. W menu znajdziemy smakołyki i potrawy międzynarodowej kuchni: fondue, raclette, steki, Tiroler Gröstl (danie ze smażonych ziemniaków) i Kaiserschmarrn (omlet cesarski).
Zimą ośrodek narciarski oferuje 59 kilometrów tras narciarskich. Od grudnia do kwietnia lodowiec Hintertux jest połączony z czterema kolejnymi ośrodkami narciarskimi m.in. ze Ski- & Gletscherwelt Zillertal 3000, który oferuje łącznie 192 kilometry tras i jest największym ośrodkiem narciarskim w Zillertal. Jedyny funkcjonujący latem Snowpark w Alpach, Betterpark Hintertux, gromadzi co roku rzesze snowboardzistów i freeriderów.