tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
onelightstudio 05256 560x416
15-02-2019 EHschool

Spór między narciarzami a snowboardzistami o to, który sport jest lepszy, trwa od lat. Narciarze twierdzą, że nie ma to jak stare, poczciwe narty, wspierane kijkami w dłoniach. Snowboardziści z kolei uważają, że to deska snowboardowa daje prawdziwy luz i komfort podczas jazdy. Osoby, które chcą zakosztować smaku zimowych szaleństw na stoku często nie wiedzą, której grupie uwierzyć i jaki sport wybrać. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Narty

Większość fanów sportów zimowych zaczynało od nart. Szkółki narciarskie można znaleźć przy większości popularnych stoków, w tym sztucznie usypanych gór w okolicach wielkich miast. Dla poczatkujących narciarzy najtrudniejsze jest zapanowanie nad długimi nartami, które krzyżują się podczas jazdy, ciężko się w nich chodzi i wydają się początkowo zupełnie nieporęczne. Jednak z każdym kolejnym ćwiczeniem okazuje się, że nad nartami da się jednak zapanować, a nawet pierwsze, powolne zjazdy tzw. pługiem z niewielkich górek są bardzo przyjemne. Ułatwieniem w poruszaniu się na nartach są kijki trzymane w dłoniach. W razie lekkiej utraty równowagi można się nimi podeprzeć. Na nartach łatwiej jest pokonać płaskie odcinki – po prostu „idzie się” na nich, odpychając kijkami.

Snowboard

Nauka jazdy na snowboardzie początkowo również wydaje się być bardzo trudna. Tu z kolei problematycznie jest unieruchomienie obu stóp na jednej desce. Każda utrata równowagi wiąże się z przewróceniem się.  Wywrotki bardzo obciążają kolana i pupę – bowiem to na nie upada snowboardzista. Pocieszeniem może być to, że późniejsze wywrotki, już podczas zwykłej jazdy na stoku, są przeważnie bezpieczniejsze niż te na nartach, jest mniejsze ryzyko połamania nóg. To, co sprawia jeszcze problem początkującym to podnoszenie się po upadku. Jednak wymaga ono po prostu dobrej równowagi i opanowania techniki. Dla snowboardzistów płaskie tereny są zmorą. Aby przebyć dłuższy odcinek, najczęściej trzeba po prostu odpiąć deskę i przejść go. Z drugiej strony deska umożliwia efektowną jazdę. Już na poziomie podstawowym można nauczyć się prostych trików.