tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1

Val di Fiemme (Dolina Płomieni) – region narciarsko-snowboardowy w północnych Włoszech, w regionie Trydent-Górna Adyga, 40 km od Bolzano i 60 km od Trydentu. Dolina rozciąga się na długości 35 km wzdłuż linii łączącej od strony północno-wschodniej dolinę Fassa i od strony południowo-zachodniej dolinę Cembra. Dolinę otacza łańcuch gór Lagorai, grupa gór dolomitowych Pale di San Martino i Latemar oraz grzbiet górski Corno Nero.

Flaga Włoch

Włochy

Dlaczego warto pojechać do Włoch?

Włochy warto odwiedzić, ponieważ mają to coś... Trudno to opisać jednym zdaniem. Kojarzy się bowiem ten kraj ze słońcem, gorącym powietrzem, hałasem cykad, spokojem, dobrą kuchnią, dobrym winem, ale też z tradycją i historią. To wszystko prawda! Ale oprócz pięknego wyobrażania o Włoszech w lato, ten kraj zachwyca również w zimę. Resorty narciarskie we włoskich Alpach to jedne z najlepszych ośrodków na całym świecie. Paganella Ski, Madonna di Campiglio i Pinzolo to miejsca, które odwiedzamy praktycznie co roku w ferie i nie tylko. Jeździmy do hoteli, które są przez nas sprawdzone i lubiane przez naszych klientów. Aktualna oferta na wyjazdy we włoskie Alpy, dostępna jest na naszej głównej stronie.

Walory regionu

Val di Fiemme zwana jest przedsionkiem Dolomitów, gdyż to właśnie tutaj zaczynają się te wielkie charakterystyczne dla regionu góry. Jest to jedna z najpiękniejszych dolin włoskich ciągnąca się ponad 35 km. Ośrodek nastawiony jest na narciarstwo zjazdowe oraz biegowe na najwyższym poziomie. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i świetnie przygotowanym trasom miejsce to jest idealnym miejscem na wyjazdy na narty i spełnia wymagania każdego narciarza. Zarówno osoby gustujące w gwarnych, jak i kameralnych ośrodkach znajdą tutaj coś dla siebie.

Val di Fiemme oferuje 140 km świetnie przygotowanych tras, które rozsiane są na 5 terenach narciarskich: Alpe Cermis, Alpe Lusia, Passo Lavazè, Passo Rolle oraz największy i najnowocześniejszy z nich Ski Center Latemar. Niewątpliwą zaletą ośrodka jest bliska odległość od Polski. W dolinie miały miejsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w roku 1991 oraz 2003, następne odbędą się w 2013 roku.

Val di Fiemme wchodzi w skład megakompleksu narciarskiego Dolomiti Superski, którego karnet umożliwia szusowanie po ponad 1200 km tras narciarskich. Głównymi miejscowościami w pobliżu ośrodka są: Cavalese oraz słynne Predazzo.

Tereny narciarskie

  •  Alpe Cermis (Cavaleze): w ośrodku narciarskim Alpe Cermis do dyspozycji narciarzy oddano ponad 20 km świetnie przygotowanych tras na stokach o wysokości od 1000 do 2250 m n.p.m. Dzięki szerokimi trasom o małym nachyleniu w ośrodku najlepiej odnajdą się dzieci i początkujący narciarze. Najmłodsi znajdą tutaj też specjalną nartostradęCermislandia, na których można spotkać postacie z bajek. Dorośli z pewnością też znajdą nieco bardziej strome trasy dla siebie, na których nie będą się nudzić. W  sumie wytyczono 8 km tras niebieskich, 4 km czerwone i 2 km czarne. Na szczególną rekomendację zasługuje czarna „Pista Olimpia” w Cavaleze, z której roztacza się przepiękna panorama całej doliny Val di Fiemme.
  • Alpe Lusia (Bellamonte): ośrodek narciarski Alpe Lusia oferuje trasy o łącznej długości ponad 25 km, w tym ponad połowa przeznaczona jest dla osób początkujących. Stoki położone są na wysokości 1550 do 1977 m n.p.m. Warunki panujące tutaj w okresie zimowym są doskonałe, a trasy świetnie przygotowane – jest to idealne miejsce na wyjazdy na narty. Podsumowując ośrodek ten posiada: 15 km tras niebieskich, 4 km czerwone i 4 km czarne. 
  • Passo Lavazè: ośrodek leży na wysokości 1447 a 2380 m n.p.m. Można tutaj skorzystać z ponad 20 km tras o różnym stopniu trudności, jednak dominują trasy dla początkujących. To także świetny ośrodek dla narciarzy biegowych – znajduje się tu ponad 80 km tras przeznaczonych dla miłośników tej dyscypliny.
  • Passo Rolle: to kameralny nigdy niezatłoczony ośrodek, w którym udostępniono ponad15 km tras o różnym stopniu trudności. Olbrzymim atutem ośrodka jest krajobraz zdominowany przez monumentalne Dolomity. Podsumowując ośrodek ten posiada: 5 km tras niebieskich, 3 km czerwone i 4 km czarne.
  • Ski Center Latemar (Predazzo – Oberegen): to największy ośrodek w dolinie Val di Fiemme, posiadający 37 tras o łącznej długości ponad  50 km, 2 gondole, 13 wyciągów krzesełkowych i 2 orczyki. Znajdują się tu snowparki, narciarskie przedszkola oraz trasy z pomiarem czasu.  Na zaawansowanych narciarzy czeka „łakomy kąsek” w postaci czarnej trasy „Piste Agnello” w Pampeago. Aczkolwiek początkujący  narciarze też znajdą parę tras dla siebie. Wszystkie trasy znajdują się na wysokościach między 1500 a 2500 m n.p.m. Piękno krajobrazów  tego ośrodka narciarskiego podkreśla fakt, iż w 2009 roku łańcuch górski Latemar został uznany przez UNESCO za światowe dziedzictwo  przyrodnicze i wpisany na listę najpiękniejszych krajobrazów świata. Podsumowując ośrodek ten posiada:11 km tras niebieskich, 37 km  czerwone i 2 km czarne.

Snowboard & Freesking:

Freeride: ośrodek ten jeszcze w pełni nie odkrył możliwości tego sportu. Istnieje jednak możliwość legalnej jazdy poza trasami z przewodnikiem. Należy jednak pamiętać, że we Włoszech, tak jak w większości państw europejskich, jazda poza trasami jest zabroniona. Nieprzestrzeganie zakazu grozi odebraniem karnetu, wysokim mandatem (nawet do 500€), a w razie podcięcia lawiny – nawet więzieniem.

Freestyle: w Alpe Lusia oraz w Latemarze znajduje się snowpark z halfpipem i innymi przeszkodami na każdym stopniu zaawansowania. Z kolei w Ski Center Latemar najciekawszą przeszkodą snowparku jest ogromny naturalny halfpipe, którego długość znacząco przekracza 120 m, a znajduje się on przy wyciągu Absam – Meierl. W wielu ośrodkach można skorzystać ze oferty szkoleń freestylowych.

Atrakcyjna oferta dla snowboardzistów:

Snowpark BELLAMONTE ALPE LUSIA (800 m długości)
Snowpark PAMPEAGO OBEREGGEN (600 m długości)

Długość tras zjazdowych: 140km

Łatwe Średnie Trudne
58km 71km 11km

Długość tras biegowych: 150km

Rozrywka:

Cavalese to największa miejscowość rejonu i tu też skupia się większość imprez i wieczorne życie. Do dyspozycji turystów są kryty basen (posiadacze skipassów moga z niego korzystać bezpłatnie (z wyjątkiem wtorków i sobót) i lodowisko (posiadacze skipassów moga z niego korzystać bezpłatnie). Wieczorem można miło spędzić czas w Pubie Polansky prowadzonym przez Polkę Bożenę lub pobawić się na dyskotece Mardok.

Kino, teatry, muzea, galerie sztuki, pokazy kulturalne i folklorystyczne, dyskoteki, puby, tradycyjne restauracje serwujące wyśmienite dania kuchni włoskiej, pizzerie, bary i kawiarnie skupiają turystów po zachodzie słońca oferując dobrą zabawę i relaks. Nie można również pominąć mieniących się kolorami sklepików, w których mnogość i urok pamiątek z Val di Fiemme przyprawia o zawrót głowy. Aktywnie wypoczywający turyści znajdą dla siebie również coś poza „nartami”.

W rejonie są do dyspozycji 2 publiczne, kryte baseny kąpielowe (Cavalese, Predazzo), kryte korty tenisowe, kryte lodowisko w Cavalese lub Lago di Tesero, fitness centrum oraz wiele innych propozycji sportowych. Jednak do najciekawszych atrakcji tej doliny należy tor saneczkowy na torze Alpinie Coaster, na który można osiągnąć prędkość do 40 km/h. Nowością w Passo Lavazè jest specjalny tor dla biathlonistów amatorów lub tych, którzy chcą tego spróbować. Przygotowane zostało kilka stanowisk z elektrycznymi tarczami, które aktywują się za pomocą specjalnie przygotowanego karabinu. Technologia ta eliminuje ryzyko związane z używaniem tradycyjnej broni.

Najnowsze wyjazdy

Obecnie nie mamy żadnych nadchodzących wyjazdów do tego miejsca. Zostaw nam swój adres e-mail i wyślij zapytanie a my poinformujemy Cię o planowanych w przyszłości wyjazdach do tej miejscówki lub zaproponujemy równie fajny i alternatywny wyjazd.