tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
deska snowboardowa
05-11-2019 EHschool

Osoby, które złapały snowboardowego bakcyla, prędzej czy później decydują się na zakup własnej deski. Nie zawsze jednak wiedzą, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze. W dzisiejszym wpisie udzielimy kilku wskazówek. Zaczynajmy!

 

Długość i szerokość deski

Deskę snowboardową dobiera się do wagi i wzrostu jej użytkownika. Najlepiej sprawdzić zalecenia producenta w tej kwestii. Należy jednak wziąć pod uwagę także umiejętności danej osoby, a także wielkość jej stopy. Osobom początkującym poleca się deski krótsze, które w łatwiejszy sposób będą się prowadzić, będą wybaczały nam nasze początkowe błędy, a dzięki temu radość z jazdy już na początku będzie ogromna. Tutaj najlepiej sprawdzają się deski typu all mountain. Osoby średnio zaawansowane mogą pomyśleć już o deskach dłuższych, bardziej wymagających i twardszych, na których będą mogły osiągać większe prędkości. Osoby zaawansowane powinny postawić głównie na to w czym chcą się rozwijać i jaką drogą podążać, aby odpowiednio dobrać deskę. Do jazdy po twardych stokach, szybko, dynamicznie wybieramy deski dłuższe, twarde, które świetnie będą trzymały się na krawędzi. Osoby, które uwielbiają freestyle i skoki na skoczniach oraz jazdę w half-pipie niech wybiorą deski twin tip, ale też twardsze, aby były stabilne na lądowaniach, a Ci co uwielbiają freestyle ale na przeszkodach w snow parku niech zdecydują się na deski krótsze, miękkie ale też oczywiście typu twin tip, tak aby jazda w obu kierunkach była tak samo łatwa. Osoby, które uwielbiają świeży śniegu i jazdę w puchu, muszą zaopatrzyć się w deski freeride, które są zazwyczaj kierunkowe, dłuższe i twardsze, dzięki czemu mamy wrażenie jakbyśmy płynęli w miękkim śniegu. Równie ważna jest szerokość deski. Taki sam rozmiar buta może mieć u różnych producentów różną długość zewnętrzną. Przyjmuje się, że buty nie powinny wystawać za deskę lub robić to dosłownie na centymetr z każdej strony. Tak aby podczas szybkiej dynamicznej jazdy, lub zabawy na przeszkodach w snow parku nie zahaczyć butem :)

Twardość deski

Deski snowboardowe mogą mieć różną twardość w skali od 1 do 10, przy czym „jedynki" to deski bardzo miękkie, a „dziesiątki" – bardzo twarde. Deski miękkie są mniej precyzyjne, lecz łatwiejsze w prowadzeniu. Dlatego właśnie są lepszym wyborem dla osób początkujących. Twarde deski są z kolei bardzo czułe na każdy ruch i nie wybaczają błędów. Na nie decydują się osoby zaawansowane, które chcą wykonywać precyzyjne tricki lub szybciej pojeździć.

Styl jazdy

Producenci desek klasyfikują je również ze względu na styl jazdy, do jakiego zostały one stworzone. Deski all-mountain zaprojektowane są z myślą o osobach początkujących i średnio-zaawansowanych, które jeżdżą raczej rekreacyjnie. Deski z grupy freeride to deski dla osób, które planują jazdę nie tylko na stokach, ale i poza nimi. Mają wydłużone nosy i przesunięty w tył środek ciężkości, dzięki czemu nie zapadają się w puchu. Z kolei grupa freestyle to deski stworzone do wykonywania tricków i ewolucji. Są idealne do snowparków, lecz poradzą sobie też na przygotowanych do jazdy stokach.

Co wybrać?

Jeśli wybieracie się na zorganizowany przez nas wyjazd na deskę i do tej pory chcecie kupić własny sprzęt, chętnie pomożemy w wyborze. Wystarczy, że skontaktujecie się z nami telefonicznie lub przez e-mail.