tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
EH School - szkoła sportów ekstremalnych
06-12-2019 EHschool

Co powstanie z połączenia nart wodnych, surfingu i snowboardingu? Wakeboarding - wodna dyscyplina sportowa, która do Polski przybyła ze Stanów Zjednoczonych. To młody sport, który ma jednak długie tradycje wywodzące się z surfingu. Mówi się, że wakeboarding jest młodszym, ale bardziej popularnym bratem narciarstwa wodnego. Dyscyplina cieszy się rosnącym zainteresowaniem także wśród młodych ludzi. Przygodę ze ślizganiem się po wodzie na desce mogą rozpocząć już kilkuletnie dzieci.

 

Wyposażenie do wakeboardingu

Do uprawiania wakeboardingu niezbędna jest deska. Jest ona większa od deskorolki, ale mniejsza do deski surfingowej, a jednocześnie grubsza od sprzętu do snowboardingu. Kolejnymi elementami wyposażenia są odpowiednio dobrane buty, a bezpieczeństwo zapewni kask ochronny oraz kamizelka ratunkowa. Przydatna będzie także pianka. Nie da się uprawiać wakeboardingu bez specjalnego wyciągu. Osoba ślizgająca się po wodzie na desce, trzyma drążek przymocowany liną do wspomnianego wyciągu lub motorówki. Umiejętność pływania nie jest konieczna do uprawiania tego sportu, ale z pewnością ułatwia oswojenie się z dyscypliną.

Jak się nauczyć wakeboardingu?

Wakeboarding bywa traktowany jako dobry wstęp do poznawania bardziej wymagających wodnych dyscyplin z wykorzystaniem deski. Choć sport wydaje się być nieskomplikowany, najlepiej poznawać go pod okiem doświadczonych instruktorów, np. w naszej szkole wakeboardu. Organizujemy weekendy z opisywaną dyscypliną, a także wyjazdy w kraju i za granicą. Wake Camp to propozycja dla wszystkich fanów sportu, bez względu na stopień zaawansowania.

Na desce swoich sił próbują dzieci w wieku 5 oraz 6 lat. Oczywiście, dla nich wakeboarding ma wymiar rekreacyjny, to bezpieczna forma aktywności nad wodą. Poziom zaawansowania jest dostosowywany do umiejętności i wieku dzieci, a nad ich bezpieczeństwem czuwają zarówno instruktorzy, jak i ratownicy. Pełnię zalet wodnego sportu docenią dzieciaki w wieku około 9-10 lat. Sposobem bliższego poznania dyscypliny są obozy wakeboardowe dla dzieci i młodzieży. Podczas wyjazdów młodzi ludzie kompleksowo poznają zasady i tajniki ślizgania się na wodzie.