tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
mężczyzna na nartach z mapą
15-06-2021 EHschool

Wyjazd na narty to niewątpliwie świetny sposób na zimowy wypoczynek. Gdzie najlepiej udać się w poszukiwaniu przygód na stoku? Generalnie rzecz biorąc, opcje są dwie. Albo pozostaniemy w kraju i skorzystamy z uroków chociażby Tatr, albo wybierzemy się za granicę. W przypadku tego drugiego rozwiązania otwiera się naprawdę wiele opcji.

Najczęściej wybieranym łańcuchem górskim do uprawiania narciarstwa w Europie są Alpy. Góry te są jednak tak rozległe, że znajdują się na terytorium wielu krajów i mają wiele rejonów. Czym innym są Alpy Zachodnie, a czym innym Alpy Wschodnie. Jedne terytoria bardziej sprzyjają zimowym szaleństwom, a inne mniej. Niewątpliwie jednak jednym z rejonów, który nadaje się na to, aby odwiedzić go w celu narciarskich przygód, są Dolomity.

Specyfika Dolomitów

Dolomity to pasmo górskie, które znajduje się w północno-wschodniej części Włoch. Stanowi ono część Południowych Alp Wapiennych, które z kolei są jednym z rejonów Alp Wschodnich. Góry te stwarzają doskonałe warunki do jazdy na nartach. Zapewniają zarówno malownicze krajobrazy, jak i świetną infrastrukturę, a więc dwa najważniejsze komponenty udanego szusowania. Dolomity to mnóstwo ośrodków narciarskich, które prześcigają się wzajemnie w oferowanych usługach. Jakie z nich najlepiej odwiedzić?

Wymienić trzeba chociażby dolinę Val di Fiemme, w której wielokrotnie odbywały się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W 2026 roku mają się tam zaś rozegrać zimowe igrzyska olimpijskie. W Val di Fiemme znajduje się około 150 kilometrów tras, podobnie zresztą jak w Madonna di Campiglio. To jedne z największych ośrodków narciarskich w Dolomitach. Niewątpliwie ciekawą grupą skalną jest też Marmolada, która stanowi najwyższy masyw górski włoskiego łańcucha. To właśnie tam znajduje się najdłuższa trasa narciarska w Dolomitach, czyli słynna Pista Bellunese. Liczy sobie ona aż 12 kilometrów i jest prawdziwym rajem dla koneserów szusowania po stoku. Natomiast narciarze biegowi świetnie odnajdą się w okolicach Val Gardena. Tam trasy liczą sobie aż 100 kilometrów.